OdHelen

logo značky odhelen

Proč vůbec něco vytvářet

Plastová očička, chlupaté drátky, flitry a další syntetické materiály, často vídám výtvarné činnosti založené na těchto prvcích, bohužel. Všechno slepené dohromady, to už nikdy nikdo nevytřídí… Na střední pedagogické škole jsem požadovala, aby se tomu studentky a studenti vyhli. Při praxích a násleších jsem nad tím nejednou lomila rukama. Ve facebookových skupinkách se snažím být umírněná a nikomu nechci hanět jeho vkus.

Jedna věc je, že vznikají různé kýče. Zamysleme se ale i nad tím, kolik zdrojů se takto zbytečně promrhá…

Zodpovědná spotřeba

Každý si pod tímto pojmem asi představí něco jiného a snad je to tak i v pořádku. Žít udržitelně, chcete-li ekologicky, neznamená dělat jeden soubor aktivit, jedná se o spletitý komplex činností a rozhodnutí.

Nálepka ekolog je někdy chápána i ve zlém, spojována jen s aktivisty, fanatickým prosazováním změn či limitů. Tato slova lidskému uchu hezky nezní…

Nechceme tu mít další odpad

Mnohem raději bychom slyšeli: radost, prosperita, rozmanitost… Bezva, tak to je něco, na čem se shodneme snad všichni, POJĎME SE O NĚ ZASADIT SPOLEČNĚ 😉

Setkávám se s tím, že někteří lidé si to stále moc nepřipouští a mě mrzí, jak je pro ně téma udržitelnosti vlastně náročné. Myslím tu situaci, kdy při setkání s těmito tématy začnou panikařit, ošívat se a tvrdit, že je to buď nezajímá, nebo v tom začnou hledat svůj osobní problém. A stále se najdou i tací, kdo dosud nevěří, v jak závažné šlamastice jako lidstvo jsme

No a někdo už ví dost a prostě u to vzdal, stejně za to můžou producenti a ti si stejně vždycky odbyt najdou…

Nikdo to neslyší rád, i mně vstávají vlasy hrůzou, když koukám na dokumenty například Davida Attenborough, tedy než začne popisovat ty nadějnější možnosti a řešení… (Moc doporučuji jeho poslední dokument, který je zároveň jeho osobní výpovědí.)

Ta řešení opravdu existují a není to o jednotlivcích, kteří by měli žít dokonale zerowaste, to je trochu bláznivá představa a vlastně i desinformace. Naděje neumírá. Je dobré si cestu k zerowaste vyzkoušet. Naučíme se myslet jinak a nakonec třeba zvládneme udělat něco i s tím systémem (v tom lepším případě). Tři seznamy aktivit, které zvládnete doma společně s dětmi jsem vložila i do svého e-booku Tvoření a povídání s mořskými tvory 😉

Když  je tedy stav naší planety tak závažný, jak se všude dozvídáme, má ještě  vůbec smysl tvořit nějaké materiální věci? Nechceme tu přeci mít zase další odpad.

Proč vůbec něco ještě vytvářet?

Člověk je společenský tvor a potřebuje se realizovat. Naráželi jsme na to obzvláště v době, která přinesla řadu omezení (myslím teď hlavně co se týká vyžití a sociálních interakcí). 

Nemusíme ale podléhat skepsi a katastrofickým vizím. A to ani v oblasti ekologie. Navzdory okolnostem, které člověka nutí dělat velmi neudržitelné počiny, jsou tu i pozitiva. 

Máme tu přítomnost, každodennost. Můžeme si být vědomi každého vzácného okamžiku. Když  svítí sluníčko, můžeme vnímat, jak je tu dobře. Můžeme udělat z problémů příležitosti. Děti jsou teď doma, mohou se nudit, ale také rády tvoří a baví se, takže má to smysl?

Všechno až na výjimky se dá koupit, ale jsou i dobré důvody to nedělat. Co takhle ušetřit zdroje své i přírodní a něco si sami vyrobit? 

Když  si věc, kterou potřebujete a využijete (masku, vázu, dárek) vyrobíte sami, má to mnoho výhod:

  1. ušetříte peníze
  2. ušetříte zdroje – nejde jen o materiál, ale také voda a elektřina v továrně, lidská práce, doprava…
  3. uděláte (si) větší radost
  4. můžete se zbavit nějakého materiálu, který se vám jen tak válí doma 

Tvoření je zkrátka zábava

Můžete také třeba vytvářet zajímavé fotoprojekty, jeden náš jsem vám sem nasdílela, jsem nesmírně vděčná za všechny tyto skvělé lidi, které se na něm podíleli.

Upcykling

Neboli upcyklace…

Česky bychom asi řekli opětovné využití, tedy když nějakou věc, kterou už nevyužíváme, přetvoříme na něco nového.

Nejsem zastánce neekologické upcyklace, která je založena na slepení všech možných materiálů dohromady, to je pouze oddalování momentu vyhození a taky výsledný artefakt je v podstatě nevytříditelný…

Na internetu najdete spoustu zajímavých návodů, jak využít rozbité věci nebo odpadní materiál. Bohužel se často jedná i o návody, kde sice použijete například starý hrnek, ale musíte dokoupit hromadu nových materiálů, abyste z něj vytvořili to, co v návodu ukazují. Tomu se zásadně bráním a využívám jen tu upcyklaci, která dává opravdu smysl. Pokud máte doma vyřazená trička nebo novinový papír, mohlo by se vám hodit toto pdf s návody nejen pro děti.

Pracuji na návodech, jak vyrábět s co nejmenším odpadem a dopadem 😊

Někdy nabídnu tvoření maličkostí pro radost, praktických věciček a jindy půjde o tradiční výtvarné techniky, které vám chci představit trochu jinak, než bývá ve škole ale třeba i v DIY návodech zvykem.

Kompromisy pro radost a zábavu

Pokud chceme děti zabavit, dovolme jim klidně výrobu nějaké věci nebo hmoty (modelíny, pečeného těsta apod.) Sice tím spotřeba surovin a materiálů vzniká, ale mnohem horší by bylo věc nebo hmotu koupit hotovou (materiál, obal, energie, doprava, pesticidy).

A pokud na tvoření nejste, zkuste se alespoň dívat co kupujete, jaká je ekologická stopa daného výrobku (certifikáty, označení, země původu, materiál, etický kodex značky apod.)

Planeta nepotřebuje, aby pár jednotlivců dělalo vše dokonale – mělo nulovou spotřebu. Planeta potřebuje, aby každý člověk maximálně šetřil zdroji tak, jak nejlépe může.

Vždy pečlivě zvažujte, jestli bude mít daná věc dostatečné využití a zda dárek opravdu obdarovaná osoba ocení!

Chystám pro vás také další články, tipy a návody, stačí sledovat mou fb stránku, nebo Instagram, kde se vše v pravou chvíli dozvíte 😎😊

A nezapomeňte, že kdo tvoří, ten se nenudí 💚

Je zřejmé, že nutně potřebujeme vidět udržitelnost jako hodnotu. Každý krok, který děláme se pohybuje na určité stupnici a volíme tak více nebo méně zatěžující možnosti pro planetu. Moc si přeji, abychom se za sebe nemuseli stydět a doufám, že to, co se globálně děje, lidstvo ještě nějak zvrátí nebo alespoň zpomalí ten dopad, který se dá očekávat. Pokud chcete ve vaší domácnosti udělat pokroky a zapojit i děti, najdete mnoho tipů v tomto pdf.

Doufám, že se vám moc nezamotala hlava náročnou tématikou a že se se mnou podělíte o své názory, tipy a třeba i fotky toho, co děláte a tvořímte vy. Časem více oživám téma ve své skupince, kam vás srdečně zvu 😉

Vaše Helen

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *