Environmentální problémy jsou spojovány s klimatickou změnou, ale týkají se hlavně životního prostředí a ochrany živočišných druhů. Patří k nim odlesňování, degradace půdy, znečišťování vody a ovzduší, ničení krajiny těžbou surovin atd. Kdyby člověk přírodu neměnil a neovlivňoval vše živé, nemusel by nic napravovat. Na planetě Zemi je ale ekologických problémů spousta a skutečně je co měnit k lepšímu. V článku naleznete environmentální tipy, které se týkají domácnosti a protože poptávka dělá nabídku, můžeme toho ovlivnit ještě mnohem více, než si na první pohled představujeme.
Pro naše děti bychom udělali všechno, ale děláme opravdu to nejlepší, co můžeme? Co děti skutečně potřebují ke štěstí? Vábení naší doby je velmi zaměřené na materiální uspokojování potřeb a věci nad námi mají skutečně moc – „moc věcí„. Nemít věcí moc, to je opravdová SVOBODA.
Nejsem tak úplně minimalistka a ani ekologická aktivistka a ani biomatka. To jsou všechno jen nálepky, které je dobré brát s nadhledem, obzvlášť, když je někdo vysloví posměšně. V tom případě doporučuji se jen usmát a jít dál, protože nikdo nedělá vše přesně nějakého vzoru. Já se snažím jít vzorem svému okolí tak, že zbytečně nezatěžuji své prostředí přemírou zbytečných věcí a dávám přednost přírodním a jednoduchým řešením.
Eko-bio
Jsem jen máma, která myslí na budoucnost dětí, přírody a občas i lidstva. Dá se tedy říci, že environmentální blaho je pro mne důležitý pojem. Do jaké míry člověk ovlivňuje klimatickou změnu může být pro některé lidi, zejména politiky a magnáty, spekulativní. Tyhle otázky jsou často také spojeny s lobingem firem, s greenwashingem apod. Environment, tedy prostředí však ovlivňujeme jednoznačně. A pokud byste se na ekologické téma chtěly citlivě pobavit s dětmi, mám pro vás materiál, se kterým to bude hračka: Tvoření a povídání s mořskými tvory.
Taky vím, že nemusíme lítat na Bali, abychom byli užiteční, dokonce víc pomáhá, když lidi moc nelítají, jenomže pro tu zkušenost a celkový obrázek je někdy taková dobrovolnická mise užitečná 🙂 Po návratu z téhle mise jsem začala psát články a vyvíjet aktivity ku prospěchu udržitelnosti. Dalo i vzalo mi to mnohé, ale o tom zase někdy příště…
Tento článek o vychytávkách k omezení odpadu i dopadu jsem měla už na svém prvním blogu, nyní ho doplňuji, aktualizuji a vylepšuji;-)
Pro někoho je zerowaste, lesswaste, upcyklace a další taková slůvka jen hrstka pojmů, které má zařazeno k onomu šílenství zvanému ekologie. A pak tu budou takoví, kteří tento udržitelný směr razí už nějakou dobu.
Ať jste z jedné či druhé skupiny anebo se vnímáte někde uprostřed, určitě si v tomto článku můžete NAJÍT SVÉ – utvrzení, nový nápad anebo aha moment 😉
Zdá se, že už není ani tak problém co a proč, ale jak…
Spousta lidí už ví, že musíme udělat kroky k udržitelnosti, ale nesmírně těžké je žít…
…žít zerowaste či dokonale eko a bio (proto ty nálepky nemám ráda – ani to nejde naplnit…)
Řešení pro lidstvo i pro přírodu však existuje, je však potřeba, aby se zapojilo velké množství lidí. Nemusíme totiž dělat všichni všechno dokonale. Stačí když hodně lidí bude dělat pár věcí důsledně.
Správná cesta není drahá
Klíčem rozhodně není nakupovat všechny ekologické vymoženosti a výrobky.
Díky pár změnám výrazně pomůžete přispět ke zpomalení ničení přírody. Neříkám záměrně planety, protože věřím, že ta se zregeneruje, třeba až tu lidstvo nebude. Při nejmenším je však škoda ničit přírodu nastávajícím generacím i sami sobě, nemyslíte? A co ta mladá generace, pokud byste tohle téma chtěli citlivě řešit i s dětmi ve věku 7-12 let, zkuste to s mým e-bookem >>
Tento článek je plný tipů a vychytávek, z kterých si můžete vzít příklad. Když vám sednou všechny, tak fajn, ale NEZOUFEJTE, kdyby ne… Pokud bude něco z toho pro vás obzvláště těžké, nelamte si s tím hlavu a zkuste zařadit třeba jen pár nových zvyků postupně a na zkoušku, časem třeba objevíte ještě další 😉
Jak jsem si pozvala více etiky do každodennosti já?
Je to osm let, co jsem tomu poprvé začala věnovat úsilí, nejprve jsem chodila s očima otevřenýma, sledovala lidi v obchodech, zkoumala zboží… A hlavně jsem se koukla do svého koše s plasty a zjistila, co můj odpad obsahuje! To vřele doporučuji jako výzkumný úkol každému 🙂
Sháněla jsem alternativy a hledala řešení na internetu a postupně zaváděla do praxe.
Tak tady jsou, moje tipy a vychytávky hezky pohromadě:
1. Látková taška a vlastní pytlíčky na ovoce a zeleninu
Kromě toho, že je to snadný krok, je to taky takový příklad toho, že důležité jsou změny ze strany poptávajících. O tom, že igelitky nebudou zdarma, se jednalo nejmíň dva roky a jak to v padá v obchodech dnes? Posun tu je, ale mohl by být větší. Nemá ale cenu si stěžovat a lamentovat na ty nahoře. Je to v rukou nás všech.
Je důležité si uvědomit, že ministerstvo životního prostředí podléhá šílenému papírování a nekonečným diskusím. Jsou tu vlivné firmy, které ekologii většinou nemají na prvním místě a často se ustupuje ekonomickým zájmům s okamžitým výdělkem.
Proto je tak důležité, abychom začali sami. Většina lidí už má nějakou tu látkovou tašku, ale můžete pokročit dál a nebrat si sáčky na ovoce a zeleninu. Mimochodem je to jediné zboží, které se dá nakoupit bezobalově skoro v každém obchodě ;-).
A jak to dělám já? Ideální jsou farmářské trhy, ale i v supermarketu nakupuji do záclonových pytlíčků a co jsem jich už darovala kamarádům – taková sada je i hezký dárek.
Jsou i další možnosti, třeba pytlíčky na opakované použití nebo záclonové. Na jeden kus ovoce nebo trs banánů nemusíte brát obal vůbec a pokud chcete začít hned, vezměte si pevnější igeliťák a používejte ho opakovaně 😉
2. Vlastní lahev
Věrná kámoška na cesty i do kanceláře. Miliardy tun plastu ročně končí ve volné přírodě, co k tomu dodat. To nejmenší, co může každý udělat HNED, je přestat kupovat petky. A ještě se zamýšlíme nad tím, co nám lépe chutná, nebo jaké mikročástice z vodovodu by mohly ovlivnit naše zdraví? PET lahve zaplavují svět, ale stále se najde spousta lidí, kteří vyjmenovávají důvody, proč si nenapouštět vodu z kohoutku. Podle výzkumů je ale zřejmé, že voda v plastových lahvích má více nevýhod než výhod.
Pokud máte obavy, že ta vaše kohoutková dokonalá není, pak doporučuji filtry, je jich už spousta a filtrační nádoby, takové lahve jsou k dostání třeba v očkovacích centrech a jsou také skvělý způsob, jak ušetřit za vodu na cestách, kde si kvalitou vody nejste jistí. V Evropě máme zatím podmínky dobré, tak buďme rádi a nebojme se pít vodu z kohoutku.
3. Zesměšnit směsný odpad
Jak to uvést do praxe? Ideálně krok po kroku. Můžeme začít samotnými nádobami na odpad, chce to trochu promyslet předem. Rozložitelné pytle do koše se ukazály jako problematické, zjednodušeně řečeno – protože obsahují těžké kovy, tedy fuj látky, které do země nepatří. Nejlepší varianta je tedy kompostovat vše, co můžeme a do směsného koše dávat jen to, co tam skutečně patří, například obaly od másla, roličky toaletního papíru, obsah filtrů a slupky od chemicky ošetřeného a tropického ovoce 😉 Kompostování nebo alespoň vyčleněním bioodpadu uděláte ze směsného odpadu směšný, respektive jeho množství bude směšné 😉
Promiňte, že to musím zmínit, ale taky úklid po pejskovi si představuji ideálně lopatkou do papírového pytlíku. Pejskařů není zrovna málo a nemám ráda nášlapné miny, obzvlášť po roztání sněhu.
Vemte si lopatku a papírový pytlík na procházku úplně pokaždý… speciálních košů je dost. Jako kdo bydlí u lesa, pole, ok…ale alespoň ty chodníky a příjezdovky… Kočárkem se tomu fakt špatně vyhýbá 🙄No a proč ne igeliťáky? To snad už ani nebudu rozebírat dál, bohužel ano, taky plínky pro miminka nejsou zrovna ok, ale dají se třeba alespoň koupit už ekologičtější rozložitelné varianty…Ideál látkování je skvělý, ale chápu když to nejde, také jsem to zažila – plíseň v bytě a hyperaktivní dítě mohou dát při látkování zabrat…
Često se jako náhradní řešení za plast volí papír. papírový pytel, taška, jednorázové pomůcky. Papír ale také není zase tak super, protože jeho výrobou se plýtvá vodou i energií. Njlepší je bezobal. Nám teď otevřeli novou prodejnu v Českém Brodě, hurá. Já se přiznám, že tady na vesnici dáváme přednost tomu, abychom nejezdili pro nákupy daleko, plus máme teď speciální požadavky na potraviny kvůli alergiím, takže bezobalově tady nyní tak snadno nenakoupíme. Už se ale těším, až tu budou trhy a taky na léto, kdy bude víc času na nákupy a na sklízení z naší minizahrádky. Vždycky jsou způsoby, jak odpad zmírnit a volit lepší z nabízených variant.
4. Seznam firem
O to, které firmy a značky jsou veganské, crueltifree a čistě přírodní se starám už dlouho, vcelku nedávno jsem našla dokonce žebříček Green Ranking, který řadí velké světové společnosti podle jejich přístupu k ekologii, trvale udržitelnému rozvoji a zvyšování kvality životního prostředí. Komerční kosmetiku a další zboží se snažím nepoužívat a vybírám si to, co je přírodní, jednoduché a co k nám neputuje z velké dálky. Rozhodnutí pro daný produkt není jen o tom, jaké má složení, ale také jakou má ekologickou stopu – jak a odkud se dováží, jak hospodaří firma s vodou apod., to už je trošku na větší bádání a naštěstí znám člověka, který tohle úspěšně dělá a pomáhá mi vybrat si to pravé pro mne.
Pokud se i tak chcete podívat, jak si na tom stojí velké značky, mrkněte na žebříček Green Ranking – stačí to heslo zadat do vyhledávače. Pamatujte ale, že se jedná pouze o strovnání velkých korporací mezi sebou a najdete i názory, které validitu tohoto srovnávání zpochybňují, ono asi není jednoduché srovnat firmy napříč světem, protože faktorů, které do procesu výroby vstupují je mnoho.
5. Zapojit se nebo přispívat
Je mnoho organizací, do kterých není obtížné se zapojit. Existují různé dobrovolnické programy či akce, můžete se zůčastnit různých užitečných aktivit. Nechci moc jmenovat, ale pro učitele i rodiče je tu teď třeba program Člověka v tísni Klimatická změna, dále koukněte třeba na stránky WWF, kde najdete mnoho tipů. Pokud na přírodu nechcete přispívat svou aktivitou a ani finančně, můžete při nákupu (nejen vánočních dárků) prokliknout přes Gift.cz a vybrat si z mnoha organizací, které přijde malinký příspěvěk od e-shopu, u kterého vy nakoupíte. Vás to nebude stát nic 🙂
6. Sypaný čaj
Miluju čaj, doma ho pijeme spousty, jsme úplní čajoví mágové :-). Možná je pro mnohé z vás představa sypaných čajů a sítka poněkud nepohodlná, ale je to jenom o zvyku. Navíc sypané čaje jsou zdravější (často s minimem pesticidů) a nemusíte řešit známý problém – kam s ním... (s čajovým pytlíkem a plastovým obalem). Když čaj v sítku vyschne, jednoduše ho vyklepete do koše či do kompostéru, žádná věda.
Do obchodu se sypaným čajem je nejlepší dojít se skleničkou či s krabičkou, protože ty jejich obaly jsou často z několika vrstev, včetně plastu a nedají se dobře vytřídit. Jen tak to bude vážně opravdu zerowaste :-).
7. Bezobalová prodejna
Bohužel je doba Covidová dost zasáhla, ale některé nové vznikají a některé se drží co to jen jde. Třeba skvělá pražská bezobalovka Bout.cz. Můžete zde nakoupit všechny základní potraviny, jako jsou různé mouky, semínka, kaše, luštěniny, těstoviny, rýži, sójové maso, dobroty, čaje, atd. Ale také načepovat olej a někde už i kosmetické přípravky. Existuje mapa těchto prodejen, můžete si najít tu svou: https://mapa.reduca.cz
8. Nejez krávu, zachraň korálový útes
Je to trochu nadsázka, ale je to tak. Co se týče tématu obalů, je docela problém koupit maso v něčem jiném, než je sáček. Někteří to řeší tím, že si donesou vlastní krabičku. Nejsem vegetariánka a nemyslím si, že je dobré ze dne na den maso vysadit zcela. Dá se však plnohodnotně nahradit a o zdraví se bát nemusíte, o tom jsem přesvědčená. Výrazně by pomohlo, kdyby se spotřeba masa omezila. Samozřejmě nejhůř je na tom USA se svými hamburgery, ale koukněme se i u nás třeba do Kauflandu. Kdo to všechno sakra jí? :-D.
Aktuálně jsem máma dítěte s alergií na kravskou bílkovinu, takže to mám tak nějak pojištěné 2x, krávám se vyhýbám velkým obloukem 😀 Jiné maso ale jím, protože bílkoviny s malým potřebujeme a nemůžeme ani sóju. Víc se o tom rozepíšu zase příště…
Největší problém masa není jeho balení, ale velká energetická náročnost při zajištění krmiva. A další problémy spojené s velkochovem, jako je produkce methanu a CO2. To vše se s dalšími vlivy podílí na globálním oteplování a tím ničení např. korálových útesů. Samozřejmě je tu etický problém, víme, jak vypadají velkochovy. Víme?🤔🤢
No a samozřejmě krávy za to nemohou, jde o to, kde jsou chovány. Na pastvě by dělaly jen užitek, ale ve výkrmnách zvířata nejen trpí, ale taky produkují spoustu skleníkových plynů a papají toxiny (antibiotika, GMO), které se pak dostanou i do oněch hamburgerů 🙁
Našemu tělu by stačilo bohatě maso jednou týdně. Zkuste se nad tím zamyslet, je to velká oběť pro záchranu nejrozmanitějšího ekosystému planety?
Pokud vás tato problematika zajímá, doporučuji dokument Zastavte vymírání, je přesný a dotýká se více zajímavých témat :-). Zde: https://www.csfd.cz/film/410032-zastavte-vymirani/galerie/?type=1 7.
9. Dárky a jejich balení
Máme po Vánocích, můžeme si udělat rekapitulaci, jak to u nás s dárky vypadalo. Mnoho lidí už dává přednost jednodušším obalům a zamýšlí se nad tím, jestli není lepší domluvit se s přáteli a rodinou na omezení dárků, nebo dává přednost zážitkům, poukázkám atd. Já mám dávání dárků ráda a dokonce raději dávám, než dostávám.
Je spousta možností, jak na dárky ekologicky, jsou tu výrobky z přírodních materiálů a látek, poukazy, atd.
Je mnoho způsobů, jak vtipně a hezky dárky zabalit, třeba do poštovního baličáku a ozdobit větvičkou nebo sušenými plody či květinami. Já jsem si oblíbila krabičky z rolek od toaletního papíru a prosté a známé noviny.
10. Brčka
Tohle je celkem sranda, kde se vzaly, tu se vzaly, ve všem brčka? Někdy si raději dám pivo než limošku, když nechci tu brčkovou záležitost řešit… V Asii nám brčka strkali stále, uráželo je odmítání této moderní parády. Vysvětlovat, že máme pusu, bylo zbytečné. Je to zdarma, tady to máte…
U nás jsou už „povolená“ jenom brčka rozložitelná, což je zábavné, protože dětem se často povede brčko zničit dřív, než dopijí nápoj. Nejspíš jim pak můžete vyprávět příběh o „retro brčkách“, které vydržely i několik nápojů za sebou a všichni je „tehdy“ nesmyslně používali jednorázově…
U nás už si ale taky dávejte pozor, když brčko nechcete, musíte to předem říct, a to i v případě, že chcete plechovku toniku (která je ale z hliníku, který se taky moc dobře nerecykluje, takže raději sklo :-)).
Je to s těmi brčky zvláštní, lidi asi mají pocit, že barevné brčko rozveselí jejich hosty, nebo že ta černá jsou snad ekologická.
Já nevím, mám pro případ dvě kovová a nosím v látkovém pytlíčku s sebou tam, kde jen trochu čekám, že mi obsluha neporozumí. Nakonec tyčinku profouknu a vymyju. Když to nejde a nemají umyvadlo po ruce, schovám do pytlíčku a vymyju doma, je na to i miništětinka. Je to praktické hlavně, když cestujete, ale u nás nezapomínejte předem říkat: „BEZ brčka, prosím.“
11. Kartáček na zuby
Tak schválně, kolik jich za rok zmáknete? 4,5,6 ? Víc? Je tu pár variant, kartáčky z bambusu, z přírodního kořene, nebo alespoň ty, co vám vydrží dlouho. Zkoušela jsem ten bambusový a je bezva, při dobré hygieně vydržel stejně, co ten plastový. dlouho jsem kupovala Curaprox, jen z toho důvodu, že hodně vydrží. teď jsem spokojená s bambusovými kartáček od Endles. A ten ze Salvatory Perské skvěle bělí, jenomže ho většinou balí do plastové folie, respektive neviděla jsem to jinak. Takže je sice přírodní, ale dovozem a tím obalem postrádá zero waste potenciál :-D.
12. Tyčinky do uší
Takový malý kousek plastu v kombinaci s vatou, tzv. uchošťour, který se nedá recyklovat! Když jsem byla malá, používala se vata na párátku, nebo buničinové tamponky. Nedělám tu reklamu, ale jen proklamuji, že se dají sehnat taky normální nám všem věrně známé tyčinky do uší, ale celé papírové. Jedny jsem jsem ulovila v DMku, další na košíku.cz a budou je mít určitě i jinde ;-).
13. Kapesník neboli šnuptychl
Pokud jsem napsala, že jsem čajový mág, tak nevím, jaké přirovnání užít zde :-D. Jako alergička jsem za život posmrkala určitě tuny kapesníků a je to asi má nejslabší stránka v bezobalovém hospodaření. Snažím se zaprvé předcházet problému a léčit příčinu, zadruhé používat co nejvíce kapesníky látkové, ale občas se to fakt nedá :-D. Dávám alespoň přednost krabici, kde je většinou jen jeden malý proužek plastu a už si zvykám netahat s sebou balíčky s kapesníky, nahradila jsem je látkovým pytlíčkem s mixem kapesníků.
U čehokoliv z papíru je důležité, aby bylo na krabici logo FSC :-).
14. Odličování
Nemusíte se vůbec malovat že, ale já s těmi změnami raději začínám pomaleji :-). Mám teď v plánu jako další level výrobu domácí kosmetiky, ale zatím jsem vyřešila problém s odličováním. Existují pratelné tamponky z biobavlny, některé ženy si ty svoje háčkují. Já jsem si koupila houbu a maximálně mi vyhovuje. Je několik variant, jedna je houba z moře a druhá je napodobenina. Není zcela rozložitelná, ale k opakovanému požití ano. Ta přírodní je fajn na vyčištění pórů pokožky. A co řasenka? Já už si dávno vystačím jen s hnědou tužkou, ale pro ty z vás, které se jí nevzdáte mám radu. Je dobré mít jednu houbu na pleť a druhou na oči, protože řasenka houbu začerní, ale po přeprání ve slané vodě je zase jako nová :-). nyní používám také konjakové houbičky na čištění pleti, ty jsou za mne úplně nej.
15. No fast fashion
Mám ráda oblečení, mám ho spíš hodně než málo. Každopádně už nenakupuji tak, jako dříve a snažím se na to jít chytře. Textilní průmysl je pro planetu druhý nejhorší (po těžařském), tuny a tuny textilu jdou ročně do spaloven.
Na oblečení hodně využívám sekáče, originálnější kousky mám třeba od švadleny, nebo z orientshopu a nyní se těším, že začnu šít sama. Vlastně proč se přestalo šít?
Jo no…Protože oblečení z Asie se stalo dostupným a levným. Ceny už šly ale pěkně nahoru a kvalita není dobrá a o etice ani nemluvě. Tak se šití zase vrací. Na facebooku jsem ve skupině Šití pro začátečníky a je to skvělé sledovat, jak jsou holky šikovné. Je to vlastně osvobozující pocit, že to zvládneme samy, a když si člověk udělá něco vlastnoručně, více si to pak užívá a váží. Hesla pro udržitelnou módu jsou určitě slowfashion a swap, znáte je?
16. Hygiena
Tento blog píšu hlavně mámám, tak snad nevadí, když zmíním, že největší úspora materiálu je v této oblasti možná s menstruačním kalíškem kterému říkám svatý grál… 🙂
Nejde nám ale jen o produkci odpadu, velice efektivní může být eliminace nebezpečných chemických látek v domácnosti. Jednný komplexní kurz na toto téma dělá Wastemanka, se kterou ráda spolupracuji a jak jste si možná všimli, často odkazuji na její užitečné články a e-booky.
17. Hračky pro děti
Tohle bude výzva největší, souboj mezi Darth Vaderem a dřevěným koníkem :-D.
Ukočírovat minimalismus a nenakupování hraček je někdy obzvláště obtížné, k tomu akční babičky a děti ve školce/škole, kde pod tlakem okolí mohou po něčem zatoužit. A co teprve reklamy…
Je to určitě výzva, kupovat jen ty věci, které vydrží a neomrzí a u hraček to platí několikanásobně. Jo a Lego no, to budu asi tolerovat muset :-D.
Tak to je mých 14+3 bodů, které jsem zavedla do své rutiny. Tři jsou spíše teoretické a spočívají v koukání na to, co a kde kupuji (bezobalovka, sledování certifikátů a výběr značky, dobrovolnické organizace).
Tyto tipy nejsou samozřejmě kompletní, je toho víc, co člověk může dělat k omezení ekologického dopadu. Když jednou začnete, nastavíte si svůj program a už jedete. Nenapadne vás pak koupit třeba balený toaleťák, dáváte přednost přírodním materiálů a ušetříte na spoustě zbytečností. Nemusí vám vyhovovat dodržovat všechno, ale zkuste dělat drobné pokroky. Nesnažte se být okamžitě dokonalí, spíš si zkuste postupně zvyknout na jeden dva nové návyky a postupně přidávejte.
Já jako učitelka například učím děti, že darovat květinu je hezké, ale za tu její ekologickou stopu ta paráda nestojí. Proto dávám přednost regionálním pěstitelům a lučnímu kvítí, nebo si předem přeji dárky, které se dají sníst 🙂
Na internetu je spousta inspirací, mojí snahou bylo udělat ucelenější zásobník tipů a vychytávek. Doufám, že se vám líbí a díky, že jste dočetli až sem. Budu ráda, když ke článku připojíte komentář, dotaz, nebo vaši zkušenost ;-).
Ještě nemáte můj e-book zdarma, ve kterém jsou seznamy pro udržitelnějším budoucnost a spousta hravých nápadů pro děti? Stáhněte si ho teď: Tvoření a povídání s mořskými tvory.
Výtvarnice, nekonvenční učitelka a máma. Podporuje další mámy, aby dětem dovedly ukázat cestu k výtvarným hrám a seberealizaci. Píše knihu pro děti a sdílí zkušenosti a tipy, jak na spokojenost s dětmi od narození do 12cti let. Zajímá vás můj příběh?>>
Úúúúúžúasné tipy a nápady! Pytlíčky na ovoce a zeleninu jsem si taky v minulosti pořídila a jsou skvělé. Děkuji za inspirující a motivační článek 🙂