OdHelen

logo značky odhelen

Tvoření dárků s dětmi a pro děti

Vánoce se zdají ještě daleko, ale Vy víte, jak to UTEČE, že jo? Proto jsem se rozhodla napsat tento článek pro ty z Vás, kteří rádi tvoří nebo balí dárky ORIGINÁLNĚ a EKOLOGICKY nebo pro případ, že byste to rádi vyzkoušeli zase trochu jinak…

Zaměřím se na dárky pro děti a na tvoření, do kterého můžete děti zapojit (a překvapit tak třeba babičky a dědečky). Přidala jsem také pět tipů na to, jak dárky ekologicky zabalit.

Určitě se nevyhnete koupi dárků podle dopisu Ježíškovi a je to krásná tradice, chtěla bych ale také inspirovat a motivovat ty z Vás, kteří nemají moc času na vymýšlení originálních dárků. Věřím, že i děti ocení originalitu nebo možná budou právě ony chtít tvořit dárky pro někoho vlastnoručně.

Já jako rodič nechci podporovat trend darovat kamarádovi postavičku z kresleňáku z e-shopu, ale kdo ví, čemu budu čelit za pár let. Už nyní jsme trochu polevili a máme tady dva plyšové kamarády z Číny :-D. Zajímá mě, jak to máte nastavené se svými dětmi vy a jestli ještě rády tvoří dárky vlastnoručně, napište mi o tom 🙂

Do Vánoc určitě ještě pár článků přidám, chystám se na nějaké handmade dárky z komory a ze spíže.

V tomto článku bych Vám chtěla dát několik tipů na dárky, které se mi osvědčily a už jsem je tvořila s dětmi ve škole a potom tu mám pár věcí, které budu dělat letos, takže fotky budu postupně ještě přidávat nebo vkládat do naší facebookové skupiny.

1. Obraz

Namalovat obraz na plátno zní docela náročně, ale když si dopředu dobře rozmyslíte kompozici, dopadne to krásně. Plátno můžete koupit v obchodě (Lidl, Kik,…) nebo můžete využít nepoužívaný rám, lněnou látku a napnout si plátno sami pomocí nastřelovacích sponek. Před malbou by se měl použít šeps (podkladová vrstva barvy), kterým plátno dopnete. Působivě mohou vypadat otisky rukou nebo barevné přechody. Ty můžete vytvořit postupným ustupováním odtrženého papíru nebo šablony. Návod na obraz s rybami najdete například v mém e-booku, místo ryb můžete vytvořit jinou šablonu. Pokud e-book ještě nemáte, můžete se na něj podívat..

2. Šití maňásků

Šití maňásků ze zbytků látek může být zábavou pro vás i pro děti, navíc spoustu materiálu najdete doma a právě ony zbytky látek mohou posloužit jako inspirace. Co by to mohlo být za zvířátko, když máme barvu zelenou a modrou? Housenka? Co s tímhle chlupatým materiálem?

Při dotváření očí pak zkuste volit ekologičtější variantu, jako jsou dřevěné korálky a knoflíky, nebo pracujte s tím, co už doma máte (zrecyklujte z předešlého tvoření). Za mě teda ty plastové oči někdy vypadají šíleně, ale když si je děti do školy přinesly a trvaly na tom, tak je už lepší je použít, než je vyhodit 🙂

3. Ozdoby ze slaného těsta nebo samoschnoucí hmoty

Tyto ozdoby měly být původně závěsnou dekorací na okno nebo dveře. Nakonec je používám podle potřeby, vloni byly na Vánočním stromečku, jindy zdobily adventní věnec. Můžete je vyrobit z kupované bílé samotvrdnoucí hmoty nebo vyzkoušejte slané těsto.

K výrobě slaného těsta budete potřebovat:

  • 2 sklenice hladké mouky
  • 3/4 sklenice studené vody
  • 1 sklenici soli

Sůl a mouku nasypte do mísy. Postupně přidávejte vodu a míchejte, dokud nezískáte pružné, ale pevné těsto. Jestliže se těsto drolí, dolijte trochu vody. Jestliže se těsto příliš lepí, přidejte trochu mouky. Vymodelujte z těsta požadované tvary a rozložte je na plech.

Pokud chcete docílit textury podobné, jako vidíte na mém obrázku, vyválejte válečkem na těsto rovnoměrně silný plát cca 5 mm a poté na něj položte větvičky z túje nebo záclonu (pokud nemáte starý malířský váleček jako já). Poté ještě jednou válečkem projeďte a otiskněte texturu. Nezapomeňte vytvořit dírky na pověšení, např. párátkem.

Pokud sušíte těsto v troubě, doporučuji to dělat po pečení něčeho jiného a nechat ho tam zkrátka dosušit při nízkých teplotách okolo 70°C, může to trvat i dvě hodiny. Pokud chcete šetřit energií (což je žádoucí), tak ho po vychladnutí trouby dosušte už volně na vzduchu (blízko radiátoru). Máte-li pec nebo kamna, pak je to naprosto ideální a můžete k sušení rovnou využít tyto plochy. Důkladně vysušené těsto poznáte podle toho, že je bílé z obou stran, snadno ho oddělíte od podložky, tedy ze spodu nelepí. Hotové výrobky dopooručuji nabarvit akrylovými barvami, protože ty pak nemažou.

4. Vánoční přání alias hvězdná obloha

Na výrobu těchto Vánočních přáníček budete potřebovat:

Tvrdý papír bílé barvy, nůžky, černou tuš, vodové nebo anilinové barvy, štětce na vodové barvy, kelímek s vodou, starý kartáček na zuby nebo hrubý štětinový štětec, temperovou nebo akrylovou bělobu.

Postup: Jsou dvě možnosti, ta jednodušší je, že si vyrobíte barevný papír a z něj vystřihnete libovolný tvar zvířete, který nalepíte na čistý karton. Kdo by chtěl mít plastické přání a dá si s tím více práce, pak je možné vystřihnout zvíře do bílého papíru a vytvořit rozkládácí přání, kdy uvnitř je onen barevný papír. Text přání pak může být na kraji.

A jak na výrobu toho krásně barevného papíru?

Osvědčilo se mi nechat děti nejprve libovolně rozpíjet vodové barvy a až nakonec jim dát tuš, kterou od krajů rozpijí směrem do středu. Po zaschnutí postříkáme papír bílou barvou pomocí kartáčku nebo štětce. Můžete k tomu poslouchat instrumentální hudbu a barvy volit podle pocitů.

5. Balení dárků pětkrát jinak

Mám tu pro Vás pět tipů, jak zabalit dárek ekologicky a hezky zároveň:

  1. První je balení do obyčejných novin nebo nasbíraných stránek časopisů. Před Vánoci se to v novinách vánočními motivy jen hemží, proč toho nevyužít. Přiložením přírodniny nebo použitím pěkného provázku či razítka můžete dárek dozdobit.
  2. Další možnost je ozdobit si obyčejný baličák vlastními razítky, třeba z brambor. Na to se letos chystám s Markem já, tak Vám pak ukážu výsledek, až bude hotový.
  3. Máte-li doma papírové tašky, není nic jednoduššího, než na ně nalepit obrázky z časopisů nebo pohlednice z předešlých Vánoc, jen dejte pozor, aby obdarovaný nebyl onen odesílatel pohlednice, nemusel by mít pro takovou upcyklaci pochopení 😀
  4. Další varianta je vyrobit nebo ozdobit si vlastní krabičku. Sbírat krabičky od čajů, sušenek a podobně už můžete začít teď a následně je dozdobit dle svých možností. Krabičky, které tu mám na obrázku jsou vyrobeny z roliček od toaletního papíru, ten je potažen černobílým balicím papírem, který působil poněkud fádně, ale strašně mě začalo bavit ho vybarvovat, když jsem zjistila, že na něm krásně drží anilinové barvy. Návod si můžete vyhledat na internetu, když se mi to podaří, vložím krátké video do naší skupinky Tvůrčí mámy a zvídavé děti.
  5. Balení dárků po japonském způsobu je také velmi praktické a originální. Potřebujete k tomu látku, která může být dárkem navíc – jako šátek nebo ubrus. Jak vázat uzel najdete v mnoha videích na youtube 🙂

Japonské origami určitě znáte, setkali jste se už i s tímto balením dárků? Jaké máte zkušenosti s tímto i s ostatními možnostmi? Přijďte to s námi prodiskutovat.

Na Vánoce zatím ještě nejsem přepnutá, ale chtěla jsem začít dřív s takovou mapou toho, co je fajn si připravit.

Vloni jsem pekla cukroví bez mléka, lepku a vajec a na tvoření už nezbýval čas. Zároveň jsem Vám po delší době chtěla přinést další inspiraci k tvoření s dětmi a pro děti. Věřím, že i v dneštní době vlastnoruční dárky nejsou pasé, právě naopak.

Tak věřím, že si tu najdete to svoje pravé ořechové a budu moc ráda, když se příjdete pochlubit a podělit se svými vychytanými výtvory na mou stránku nebo do skupinky.

Nezapomeňte, že kdo tvoří, ten se nenudí 🙂

Vaše Helen.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *